Asukasyhteistyö
Asukasyhteistyötä tapahtuu sekä taloissa että valtakunnallisesti. Vuosittain järjetetään erilaisia kokouksia, tapaamisia ja yleisiä asiakastilaisuuksia. Arkipäivän tilanteissa yhteistyö toteutuu useimmiten isännöitsijän ja asukkaiden kesken. Monessa talossa toimii aktiivinen asukastoimikunta.
Tarkempaa tietoa oman talon asioista saa osallistumalla asukaskokouksiin ja talon tapahtumiin, esim. pihatalkoisiin.
Taloissa tapahtuva toiminta
Talokohtaiset tapahtumat ovat joko virallisia asukaskokouksia tai talon asukkaiden omaan aktiivisuuteen perustuvia talkoita, juhlia ja tempauksia. Useissa SATOn taloissa toimii joko asukastoimikunta tai luottamushenkilö. He toimivat yhteistyössä isännöitsijän kanssa talon hallintoon ja hoitoon liittyvissä kysymyksissä. Asukastoimikunta ei kuitenkaan ole ainoa yhteistyön muoto, vaan talon yhteistä toimintaa voi organisoida muutenkin.
Tarkoitus on, että kunkin talon asukkaat päättävät sopivimmat yhteistyömuodot. Tärkeää on sopia talon tapahtumista ja toiminnasta etukäteen isännöitsijän kanssa.
Alueelliset asukaskokoukset ja valtakunnallinen yhteistyöelin
SATO järjestää vuosittain virallisia alueellisia asukaskokouksia sekä valtakunnallisen yhteistyöelimen kokouksen. Alueelliset kokoukset järjestetään yleensä syys-lokakuussa ja yhteistyöelimen kokous marraskuussa.
Alueellisiin asukaskokouksiin lähetetään kutsut niiden asuntokohteiden asukastoimikuntien puheenjohtajille/luottamushenkilöille, joiden asiat ovat käsittelyssä. Kokouksissa käsitellään erityisesti yhteishallintolain mukaisia asioita.
Valtakunnallisen yhteistyöelimen kokoukseen valitaan kokousedustajat alueellisissa asukaskokouksissa
Asukaskyselyt
SATO kerää asiakaspalautetta säännönmukaisesti asukaskyselyillä. Asukaskyselyä tullaan uudistamaan vuonna 2012.